Дула е жена, обучена да оказва подкрепа на майката преди, по време на раждане и непосредствено след това.
Думата дула е с гръцки произход и значи ‘жена, която служи’. От древността жените са подкрепяни от други жени по време на раждане и с това същността на дулата не е нещо ново.
Подкрепата на дулата е както физическа, така и емоционална. Тя има познания за механизма на раждане, опознала е майката и разпознава сигналите й, грижи се за нея и я подкрепя, както е нужно.
Може да предложи техники за немедикаментозно обезболяване и облекчаване, натиск, масаж, движения, както и други начини за емоционална и физическа подкрепа. Тя не води раждането, а подкрепя, така че майката да го преживее позитивно и удовлетворяващо. Дулата не взима решения вместо майката/семейството и не се намесва в медицинскита грижа, осигурявана от медицинския екип.
Най-общо казано – дулата е сърце и ръце, изцяло отворени за раждащата жена. Друго често използвано описание за дейността на дулата е ‘mothering the mother’ или всеотдайна, майчина грижа за майката.
С какво може да е полезна дула на моето раждане?
Дулата оказва емоционална и физическа подкрепа на раждащата жена. Физиологията на раждане е такава, че жена, която е спокойна, информирана, окуражавана и на която е помагано да е в максимален комфорт с процеса, понася по-добре раждането и съответно дулата (подкрепата) може да е един от факторите то да протече гладко.
В проучвания е доказана връзката между постоянната подкрепа на раждащата жена и честотата на интервенции и усложнения, които могат да се случат по време на раждането. Иначе казано, вероятността при жена, която е подкрепяна и окуражавана непрекъснато, да се случат усложнения или интервенции в хода на раждането е по-малка. Например, вероятността да се наложи секцио при жени, съпроводени от дула е 28% до 50% по-малка, а вероятността тя да оцени раждането си в негативна светлина е 35% по-малка.
Дулата помага на майката, опознавайки и подкрепяйки нуждите й още преди раждането. Тя може да й помогне да достигне до информацията, която търси и уважава решенията на майката.
На самото раждане дулата следва сигналите и избора на майката. Окуражава я и може да прилага методи, които помагат на майката да се справя с усещанията. Например, да предложи техники на дишане, да приложи облекчаващ натиск, масаж, топло/студено, да предложи пози и движения, които й помагат. Да я уверява, че се справя добре и да я мотивира, да използва интуицията си за това какво помага на тази жена. Защото всяко раждане е различно и дулата следва тази майка, тук и сега, независимо от собствените си убеждения или мнения, които не налага.
Дула статистика и факти
- 28% до 50% по-малка вероятност от секцио по спешност (вариацията се дължи на различни проучвания)
- 60% по-малка вероятност майката да пожелае епидурално обезболяване
- 40% по-малка вероятност за вливане на синтетичен окситоцин
- 30% по-малка вероятност за употреба на форцепс
- намален риск от следродилна депресия
- по-висок процент кърмени бебета
Как да избера дула?
Майката може да се срещне и интервюира колкото пожелае дули, преди да избере тази, която й пасва. Бих казала, че най-важна е химията между двете.
Първата среща е опознавателна и с информативен характер и не се заплаща. Ако решите да ангажирате дадена дула, то тя ще ви информира за условията, при които ще е на разположение за вашата подготовка и раждане. Можете да уговорите среща с мен по е-мейл mira@duladomen.com или телефон 0886 608 101, като предварително мога да изпратя формуляр с информация за моята дейност.
Асоциацията на българските дули също организира среща за майки с практикуващите дули всяка втора събота от месеца от 11ч на бул. Васил Левски 57, София – Photosynthesis cafe
Какво представлява ангажимента на дулата?
След като майката избере своята дула, се сключва споразумение за ангажимента на дулата. Правят се няколко срещи за подготовка и опознаване преди раждането (броят им зависи от практиката на конкретната дула) и дулата е на разположение до започване на раждането. Тя остава с майката по време на раждането, независимо от продължителността му, както и около 2часа след това за да помогне за първия контакт и кърмене на бебето. Обикновено има и една среща след раждането.
Личната ми практика е:
- 3-4 срещи преди раждането
- на повикване 24ч от денонощието поне 3седмици преди термина и 2 седмици след него при необходимост (през останалото време разбира се също комуникирам с вас)
- онлайн/телефонна комуникация
- при започване на раждането – посещение у дома преди отиване в болницата (според обстоятелствата и при желание на клиентката)
- оставам с майката по време на раждането и около 2 часа след това
- присъствам и подкрепям майката и по време на секцио (планирано или спешно) стига избраната болница да позволява това
- поне 1 среща след раждането
Какво НЕ е в компетенциите / правомощията на дулата?
- не е медицинско лице
- не се намесва в медицинския аспект на раждането
- не взима решения вместо семейството
- не налага лично мнение
Мога ли да ангажирам дула ако планирам да раждам вкъщи
В момента правната рамка в България е такава, че не е допустимо медицински специалисти да асистират на планирано домашно раждане. Кодексът на дулите към Асоциация на българските дули (в която членувам) не допуска присъствието ни на неасистирани раждания, с което не бих могла да подкрепя майките, избрали да родят извън болница.